ליווי רוחני לבני גיל הזהב – למי מיועד? 

ליווי רוחני לבני גיל הזהב הינו דבר מה די חדש בישראל. בחלק ממדינות העולם, שירות זה הרבה יותר נפוץ, אך כאן זה עדיין נמצא בראשית הדרך. אך הדברים משתנים וכבר כעת, חשוב להפיץ את הבשורה. נראה, אם כן, מהו ליווי רוחני לבני גיל הזהב ולמי הוא מיועד.

ליווי רוחני – שירות חשוב לבני הגיל השלישי והרביעי

על אף הדימוי האפשרי של ליווי רוחני בתור עניין דתי, אין זה כורח המציאות. זהו שירות חשוב שנועד לסייע לבני גיל הזהב אשר מתמודדים עם מצוקת או קשיים שלא מקבלים מענה במסגרות הקיימות. ובאומרנו "בני גיל הזהב" אנו מדברים על טווח גילאים נרחב ביותר. אלו יכולים להיות מצד אחד בני הגיל השלישי, שאך אתמול היו אנשים עובדים ופעילים.

מצד שני, אלו יכולים להיות אנשים שכבר נמצאים בגיל הרביעי של החיים, כלומר גם אנשים שכבר מזמן עברו את העשור השביעי ואפילו השמיני של החיים. 

מיהו המלווה הרוחני?

במובן מסוים, מלווה רוחני הוא אדם שמקדיש את זמנו או חלק ניכר ממנו, על מנת להעניק תובנות חשובות לאחרים, המתמודדים עם מצוקות, קשיים או שאלות עמוקות. בחברה אזרחית, כאשר הקשר עם הדת איננו טבעי או מובן מאליו לכל, זהו אך נכון להדגיש נקודה חשובה. הליווי הרוחני לבני גיל הזהב יכול, אך לא חייב, לכלול נגיעות מן המסורת. זו יכולה להיות המסורת היהודית אך ממש לא בהכרח. 

מלווים רוחניים מקצועיים במידה רבה צריכים להבין לעומק את האדם שמולם. הם צריכים להיות בעלי השכלה רחבה ומיומנויות רחבות, ומודעות רוחנית עמוקה. את התובנות וגם טכניקות חשובות, הם מעבירים לבני גיל הזהב מתוך כמה מטרות חשובות. למשל, התמודדות עם מצוקות בריאותיות מבחינה נפשית ורגשית. התמודדות עם קשיים בשל תחושת בדידות. התמודדות עם שאלות לא פשוטות, שאין להן תשובות מוחלטות, כמו תכלית החיים לקראת התקרבותו של המוות. 

באילו מקרים הליווי הרוחני מסייע?

היכולת להעניק תובנות בשילוב נחמה חשובה מאוד בשלל מצבים נפוצים. למשל, קושי להסתגל לחיים מחוץ לבית המוכר, בין אם נכפה מעבר לבית אבות ובין אם עוברים למוסד רפואי. הנחמה והתובנות הרוחניות חשובות גם לאור בדידות שנוצרת, כאשר אנשים מתאלמנים, כאשר חוג החברים הוותיקים הצטמצם ונמוג, כאשר בני משפחה מתגוררים הרחק. 

תחושות לא פשוטות מלוות רבים מבני הגיל השלישי אשר מרגישים שלמרות הישגי העבר, הם כאילו נשכחים מלב. לאחר שנות עבודה רבות או גידול משפחה, שנים שבהם לא תמיד עוצרים ושואלים שאלות עמוקות, מגיע הרגע שבו שאלות רבות צצות ועולות. האם יש טעם לחיים? (אפשר בהחלט למצוא טעם כזה). האם ראוי לקום בכל בוקר מחדש? (בוודאי שכן). איך ממשיכים לאור הידיעה שאי אפשר להחלים ממחלה קשה? (לא פשוט, אך אפשרי). 

כיצד מתבצע ההליך?

בישראל קיימים כמה מוסדות לימוד והכשרה, חלקם בשיתוף עמותות או בתי חולים, אשר מכשירים מלווים רוחניים. ומה בעצם קורה במהלך ליווי רוחני? מתקיים תהליך אישי, שהוא מאוד מותנה באישיות של הגורמים המעורבים, מאוד תלוי בצרכים וברצונות. 

קשה לדבר בהכללות, אך נוכל להזכיר כמה דוגמאות ל"כלי עבודה" נפוצים המשמשים מלווים רוחניים מנוסים. למשל, שימוש בטקסטים עתיקים וציטוטים של מורים רוחניים מכל הדתות והזרמים. שימוש בתובנות פסיכולוגיות וסוציולוגיות אך אפשרי גם נשיאת תפילות אישיות. שימוש בכלים אסתטיים וטיפוליים, המשלבים אומנות, שירה, תצלומים. 

ישנם מלווים רוחניים אשר מתמקדים מאוד בזיכרונות וסיפור החיים. אחרים מוצאים נתיב אל הלב בעזרת הומור, שיקוף, דמיון מודרך, טכניקות של מדיטציה ועוד שלל כלים מן המזרח ומן המערב. 

למידע נוסף אודות ליווי רוחני לגיל השלישי חייגו 072-3957577

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715450

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  הנהלת האתר אינה קשורה לבתי האבות הנסקרים באתר זה לרבות מספרי טלפון, פרסומות, טפסים וקישורים המופיעים באתר. המידע נועד למתן שירותי יעוץ והכוונה שאינו קשור לעסק זה או אחר. ניתן לפנות באופן ישיר לכל מקום.

  פניות למנהל האתר

  חייגו עכשיו צרו קשר